DrVet, PhD vo veterinárnej medicíne
Dr. Martin Mihály, PhD
Veterinárny lekár s rozsiahlymi skúsenosťami v internej medicíne, chirurgii a výskume. S vášňou sa venuje veterinárnej vede a zlepšovaniu kvality života malých zvierat. Má veľké skúsenosti v akademickej oblasti, klinickej praxi a v práci v profesionálnych združeniach.
Vzdelanie • DrVet, PhD vo veterinárnej medicíne
- 2005, Univerzita veterinárnej medicíny v Košiciach, Slovensko
Odborná prax
- 1994–2010 – Univerzita veterinárnej medicíny a farmácie v Košiciach, Slovensko – Oddelenie chirurgie, ortopédie a rádiológie
- Zodpovednosti: Viedol prednášky, praktické cvičenia a výskum v oblasti chirurgie, ortopédie a rádiológie. Mentoring.
- 2006 – súčasnosť – Veterinárna klinika SLON, Košice – zakladateľ a spoluvlastník • Zameranie praxe: Medicína malých zvierat.
- Veterinárna kliika Slon je prosperujúcu kliniku známa svojim empatickým a vnímavým prístupom k zvieratám, kde sa uplatňujú moderné liečebné postupy. Pracuje v ňom tím veterinárov, ktorí poskytuju komplexné odborné veterinárne služby.
Profesionálne združenia – členstvá
- Od r. 2025 Veterinárna komora Slovenskej republiky
- Od r. 2012 Slovenská hipiatrická asociácia, Veterinárna medicína pre kone, v pozícii prezidenta spoločnosti.
chovateľka
Pernille Monberg
V roku 1976 do nášho rodného domu a do našich životov vstúpili dvaja írski vlkodavi. Boli to psy mojej mamy. Avšak po jej neočakávanom úmrtí, len tri mesiace po tom, ako psíci prišli k nám, som sa stala osobou, ktorá prevzala za ne zodpovednosť.
Vlkodavi boli pre mňa veľkou útechou. A preto, keď som sa nasledujúci rok presťahovala do vlastného domu, vzala som ich so sebou. To bol začiatok nádherného života v spoločnosti írskych vlkodavov. Života neustáleho učenia sa o ich sociálnom živote, biológii a genetike.
Pre mňa život v spoločnosti psov znamenal aj snažiť sa selektívne chovať najzdravších a biomechanicky správnych jedincov. Výstavy psov sú jedným z mnohých prvkov ambiciózneho chovateľského programu. Je však nesmierne dôležité, aby sa úspechy na výstavách nikdy nestali jediným zameraním ich vlastníctva.
Chov pre jednotlivé črty, ako je stavba tela, alebo „opravovanie“ detailov tým, že chováme pre nejakú črtu bez toho, aby sme zohľadnili celkový stav, zdravie, vitalitu a mentálny stav psov, je jednorozmerný chovateľský program.
„Plemená psov, ktoré sú chované pre veľmi konkrétnu črtu a kvalitu, sú v rukách neskúsených, nevedomých a nezodpovedných chovateľov zraniteľné. Aplikácia holistického chovateľského programu je jedinou cestou vpred pre čistokrvné psy.“
Využitie holistického prístupu výrazne zvýšilo priemernú dĺžku života chrtov. Bohužiaľ, toto nie je záruka alebo pečiatka bezproblémovosti. Táto metóda umožňuje iba chov pre potenciálnu dlhovekosť. Počas celého života psa ovplyvňuje jeho kvalitu života a zdravia množstvo environmentálnych faktorov, ktoré určujú, ako dobre a ako dlho bude žiť.
Holistický chovateľský prístup považujem za náročný a zaujímavý. Je potrebné zohľadniť množstvo parametrov: stavbu tela, funkčnosť, duševnú dispozíciu, prostredie a najmä potenciál dlhovekosti. Naším cieľom je chovať a starostlivo vychovávať psov, ktorí sú fit, zdraví a silní aj v ich pokročilom veku.
Je mi cťou predstaviť vám možný vedecký prístup k chovu a jeho implementáciu.
Pernille Monberg
chovateľka, rozhodca FCI, chovateľská stanica Magic Sonet (FCI)
Mgr. Viera Staviarska
- Založila chovateľskú stanicu Magic Sonet v roku 1993.
- Získala licenciu rozhodcu v roku 1998.
- Spoluzakladateľka a súčasná prezidentka Shar pei klubu Slovensko.
- Zakladateľka a súčasná prezidentka Európskej federácie klubov Shar Pei.
- Bývalá prezidentka Klubu chovateľov molosov a Dogo Argentino.
- V roku 2015 získala striebornú medailu SKJ v kategórii Chovateľstvo.
- V roku 2018 získala bronzovú medailu za rozvoj slovenskej kynológie v kategórii rozhodcovská činnosť.
- V roku 2023 získala Striebornú medailu SKJ v kategórii rozhodcovská činnosť.
- Člen organizačných výborov vzdelávacích podujatí pre chovateľov – sympóziá, semináre.
- Viedla prednášky o kvalite života psov, zdraví, zodpovednom chove na Slovensku aj v zahraničí.
- Autorka mnohých odborných článkov o zdraví psov, výžive a etických princípoch chovu.
- Autorka kampane “Pes je na celý život, nie na biznis”, poskytujúcej profesionálne informácie pre majiteľov a chovateľov psov pod záštitou Slovenskej kynologickej jednoty (SKJ).
- Predsedníčka Chovateľskej komisie Slovenskej kynologickej únie a zástupkyňa Slovenska v Chovateľskej komisii FCI.
- Členka predsedníctva Chovateľskej komisie FCI.
- Zakladateľka platformy Breeding Campus, komplexného zdroja informácií pre chovateľov a majiteľov sov. Táto platforma umožňuje spoluprácu s odborníkmi z rôznych oblastí, so špeciálnym zameraním v témach súvisiacich s chovom psov.
- Autorka expertných prác v oblasti zdravia psov, farmakológie, účinnosti liekov a nutraceutík.
Môj prvý pes bol dalmatínec, a stále som veľkým fanúšikom tohto plemena. Súčasne s dalmatínkou do našej rodiny prišla ja sučka plemena Shar Pei. Od vtedy som ostala verná výhradne tomuto plemenu. Je to už viac, ako 30 rokov, čo sú súčasťou našej rodiny. Neviem si predstaviť, že by tomu tak nebolo. Majú trvalé miesto v našom dome. V chovateľstve kladiem dôraz na súlad krásy a zdravia.
Mám rozsiahle skúsenosti ako chovateľka, rozhodkyňa a vystavovateľka, takže vidím všetky aspekty výstavy. Medzinárodné (CACIB) výstavy som posudzovala v týchto krajinách: Slovensko, Česká republika, Rusko, Ukrajina, Bielorusko, Estónsko, Litva, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Chorvátsko, Slovinsko, Rakúsko, Holandsko, Fínsko, Belgicko.
Posudzovala som veľké špecializované výstavy v rôznych krajinách, medzinárodné a národné výstavy po celej Európe, 2 európske výstavy a 3 svetové výstavy psov.
V súkromnom živote pracujem ako marketingová manažérka. Rada sa venujem záhradkárčeniu, domácim kutilským projektom, fotografovaniu a čítaniu kníh odbornej literatúry. No najradšej trávim čas v mojej záhrade so svojimi milovanými psami.